Tarihçe

tarihçe

Özok Group, 1930'lu yıllarda dede Mehmet ÖZOK'tan yeni nesillere taşınan, küçük atölyelerden, günümüzde birbiri ile bağlantılı çok farklı sektörlerin aynı çatı altında uyumlu şekilde bir araya gelmesiyle, üretim, ithalat, ticaret ve eğitim sektöründe ilk sıralarda yer alan bir şirketler grubudur.

Özok Mobilya, 1930’lu yıllarda dede Mehmet Özok’un mobilyacılığı referans alınarak sonraki kuşaklara da sirayet eden ve 1979 yılında Ali Özok liderliğinde kurumsallaşarak günümüze kadar gelen ve bugün 3 kuşağın bir arada çalıştığı Kuzey Kıbrıs’ın mobilya markasıdır.

Ali ÖZOK çekirdekten yetişme bir mobilya ustasıdır ve bu konudaki deneyimini iş yaşantısının her alanına taşıyarak bugün çatısını Özok Group’un oluşturduğu farklı iş kollarını barındıran bir şirketler grubu oluşturmuştur.

Bu şirketler içerisinde, yerli üretimin yanı sıra Türkiye’nin en kaliteli markalarını da bünyesine katarak büyüyen Özok Mobilya Kıbrıs’ın en bilindik markası olarak ilk sırada yer almaktadır.

Haspolat sanayi bölgesinde, 13.000 metrekarelik açık, 7000 metrekarelik kapalı alana sahip fabrikasında yerli üretim yapan Özok Mobilya, ülkenin mobilya ihtiyacına cevap verecek kapasiteye sahiptir. Yerli üretimin yanında ithal ürünlerde de Türkiye’nin kaliteli markalarıyla iş birliği yapan Özok Mobilya, Ada halkına farklı segmentlerde alternatifler sunmuştur ve sunmaya devam etmektedir. Enza Home &Yataş Bedding, Vestel, Karaca'dan sonra 2021 yılından itibaren Bambi Yatakları ve Gala Mobilya ürünlerini de Kıbrıs halkıyla buluşturmuştur. 2022 yılında Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerine online mağazacılık alanında liderlik yapan kuruluşlardan vivense ile  Kıbrıs Temsilcisi olarak partnerlik kuran Özok Mobilya Kıbrıs'ta yine bir ilke imza atarak yurtdışı online mobilya mağazacılğını başlatmıştır. 

Özok Oto, 2010 yılında RENAULT markasını Özok Group bünyesine ekleyerek Lefkoşa-Mağusa anayolu üzerindeki RENAULT CLUB projesini kısa sürede hayata geçirerek, Renault KKTC distribütörü olarak faaliyetlerine 2017 yılına kadar devam etmiştir.  2015 yılında Özok Oto bünyesine HYUNDAI markasının katarak, Haspolat merkez binasında müşteriye tüm hizmetlerin aynı çatı altında verildiği bir yapı oluşturmuştur. Satış ve Satış Sonrası Hizmetlerde kaliteli ve müşteri odaklı bir hizmet anlayışıyla müşterilerine çağdaş bir hizmet sunmaktadır.

Özok Grup çatısı altında 2000'li yılların başında, öncelikle kendi inşaat işlerini yürütecek bir ekip kurulmuş kısa sürede birinci sınıf müteahhitlik belgesine sahip bir firma olan NETKON CONSTRUCTION LTD.' doğmuştur.

NETKON CONSTRUCTION LTD Özok Gruba bağlı firmaların inşaat işlerini yürütmekle beraber bugün Kıbrıs’ta birçok aileye yaşanabilir toplu konut ve müstakil ev projelerini gerçekleştiren bir inşaat ve proje firmasıdır. Netkon İnşaatın en büyük projelerinden birisi Doğu Akdeniz Üniversitesi kampusu içerisindeki HASAN ÖZOK Öğrenci Kompleksi’dir. Kompleks, 650 öğrenciye en yüksek kalitede yaşam olanağı sağlamak amacı ile tasarlanmış ve 1 şubat 2007 tarihinde hizmete girmiştir. Yine aynı kompleks bünyesinde BASKET alışveriş merkezi, ROTAR STATION kafeterya, restoran ve diğer hizmetleri sunan birimler de 2008 yılının başında hizmete açılmıştır.

Netkon Construction Ltd.nin projelendirip tamamladığı işlerden, Hasan Özok Öğrenci Kompleksi’nin yanısıra, Renk Sitesi, Netkon Yaşam Evleri, Campus Cyprus Öğrenci Yurdu sayılabilir. İnşaat onarım ve yeniden yapılandırma projelerine en güzel örnekler ise, Özok Oto Plaza, Özok Mobilya, Kıbrıs İlim Üniversitesi’dir. Netkon Construction Campus Cyprus’un da içinde olduğu Özok Öğrenci Kenti projesine de devam etmektedir. 2022 yılında tamamlanan Yaşam Villaları projesi de Netkon Construction'un parlak projelerinden bir tanesidir.

Özok Group firmalarından bir diğeri de, 2005 yılında faaliyete geçirilen ÖZOK PETROL AKARYAKIT SATIŞ İSTASYONU’dur. Bu istasyonda bir çok firmaya vadeli ve farklı avantajlarla toplu yakıt hizmeti verilmekte, tankerle sevkiyat yapılmaktadır. Ayrıca perakende satışta da hizmet ile araç yıkama, market gibi hizmetleri de Özok Petrol bünyesinde barındırmaktadır. Özok Group, Özok Petrol ve yeni tesisleriyle yine bir kaç hizmeti entegre bir şekilde Kıbrıs halkıyla buluşturmaya odaklanmıştır. Yıkama Ünitesi, Akaryakıt Dolum istasyonu, Araç Tanıma Sistemi, Market ve Hyundai Plaza Satış ve Satış Sonrası Hizmetler ile tam bir entegre tesis olarak hizmet sunmayı hedeflemiştir. 

2013 yılında Özok yönetim kurulu kararıyla Kuzey Kıbrıs’ın eğitim ve öğretim adası olma yolunda ilerlemesine katkı sağlamak kaliteli eğitim anlayışı ile hizmet vermek, değişim sürecinde gelişimi hedefleyen, çok ortamlı eğitim, öğretim ve araştırmalarla; bilgi üretmek, bilgiyi paylaşmak ve kullanmak suretiyle; çevre, ülke ve dünya insanının yaşam refahını yükseltmeye yönelik çalışmalara katkıda bulunan bir Üniversite kurma süreci başarıyla tamamlanarak Kıbrıs İlim Üniversitesi 2014 yılında eğitim hayatına başlamıştır. Kurucu Rektörü Ali Özok olan Kıbrıs İlim Üniversitesi 2017 yılından itibaren Türkiye üniversitelerinden Aydın Üniversitesi’yle birleşerek yoluna devam etmektedir. 

Campus Cyprus, 2018 yılından itibaren Dikmen bölgesinde faaliyete geçen Özok Group yatırımlarından diğer bir tanesidir. 1500 yatak kapasiteli olarak tasarlanan yurdun  5 bloğu tamamen bitmiş ve hizmet vermektedir. Diğer komplekslerden, Cafe Restaurant, Kütüphane, Fitness Center, 2019'da bitirilerek faatiyete geçmiştir.  Campus Cyprus 5 yıldızlı otel konforunda hizmet vermektedir. Sosyal tesisleri ve yaşam alanları ile Kıbrıs'ta kendi türünün ilk örneği olmuştur.

Özok Group firmaları, yeni projeleriyle önümüzdeki yıllarda da yoluna emin adımlarla devam edecektir. Çünkü "bizimle yüzünüz hep gülecek" mottosuyla gücünü Kıbrıs halkından almaktadır.